Mesaj de felicitare părintelui Arhimandrit SILUAN (Șalaru), din partea Preşedintelui Academiei de Ştiinţe, Academicianul Gheorghe DUCA

Prea Cuvioase Părinte Arhimandrit SILUAN (Șalaru),

Cu prilejul aniversării zilei de naștere, din partea comunităţii ştiinţifice din ţară, Vă urăm multă sănătate, bucurii și pace în suflet. Fiind în floarea slujirii sacerdotale, plin de elan și cu gânduri bune spre consolidarea vieții monahale din Republica Moldova, Vă dorim cu dragoste și înțelepciune să păstoriți și să îndrumați duhovnicește nevoitorii mănăstirilor, dar și slujitorii din protopopiatul Orhei. Iar Bunul şi Iubitorul de oameni Dumnezeu să binecuvânteze toate eforturile pe care le depuneți, atât în sfântul așezământ Curchi, în care Vă nevoiți, precum și în celelalte ascultări încredințate.

În același timp, Vă exprimăm sentimente de profundă recunoştinţă pentru conlucrare fructuoasă cu instituţiile academice în vederea studierii şi valorificării patrimoniului spiritual al Bisericii noastre ortodoxe.

Să ne trăiţi întru mulţi ani fericiţi în lumină şi har dumnezeiesc.

Preşedinte al Academiei de Ştiinţe,
Academician Gheorghe DUCA

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *