Mesaj de felicitare adresat PS Siluan, Episcop de Orhei, cu prilejul serbării ocrotitorului spiritual

Preasfinția Voastră,

Cu ocazia prăznuirii Sfântului Siluan Athonitul, care este ocrotitorul spiritual al Preasfinției Voastre, Vă adresăm alese urări de sănătate, pace lăuntrică și multe bucurii duhovnicești.

Îl rugăm pe sfântul ocrotitor al PS Voastre, Sfântul Siluan, să mijlocească la Domnul Hristos, întărindu-Vă în dragostea și slujirea Sa, să vă dea putere, tărie și înțelepciune și întru trudele ulterioare întru binele Bisericii și Slava lui Dumnezeu.

Întâi pomeneşte, Doamne, pe Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Egumenul Mănăstirii Curchi, pe care-l dăruieşte sfintelor Tale biserici în pace, întreg, cinstit, sănătos, îndelungat în zile, drept învăţând cuvântul adevărului Tău.

Întru mulți și binecuvîntați ani Preasfințite Stăpîne!

Cu dragoste fiiască întru Hristos,

Obștea Mănăstirii Curchi