Mănsătirea Curchi şi-a relansat pagina electronică

Tot mai multă lume este interesată de vechile aşezăminte monastice din cuprinsul Republicii Moldova. Unul din cele mai reprezentative complexe este cel din inima ţării – Mănăstirea Cuchi.

Pelerinii care vor să-şi îndrepte paşii spre vetrele monahale caută traseul, se interesează de istoria acestor aşezăminte retrase de lume, vor să cunoască programul slujbelor etc. Astfel, multe comunităţi religioase, dar şi obşti monahale îşi creează pagini electronice.

Complexul monastic Curchi, cu hramul Naşterea Maicii Domnului, mai bine de doi ani îşi are un site, iar din această zi acesta este într-un nou format.

Cei interesaţi de viaţa mănăstirtii pot accesa adresa: www.manastireacurchi.md.

Îndrăznim a spune că este una din cele mai reuşite prezentări în acest format, realizate conform noilor tehnologii informaţionale. Pagina electronică include obştea şi istoricul mănăstirii, patrimoniul, activităţile şi noutăţile din acest complex monahal.

Site-ul apare cu binecuvântarea şi cu purtarea de grijă a părintelui stareţ şi exarh Arhimandritul Siluan (Şalaru).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *