Inițiative de caritate sprijinite de Mitropolia Moldovei

În prima jumătate a zilei ÎPS Vladimir a discutat cu domnii Nicolae Petrașcu, director general la SA Restaurantul Casa Nunții “Noroc” din mun. Chișinău și Boris Dubirny, cetățean al Austriei, originar din Republica Moldova, care în ultimii ani este implicat activ în acte de caritate.

Domnul Dubirny a adus în țară circa 24 de camioane de mobilier și inventar pentru spitalele din Republica Moldova.

În acest context domnii Petrașcu și Dubirny au venit cu inițiativa de a conlucra împreună cu Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove în domeniul carității. ÎPS Mitropolit Vladimir a salutat intenția acestora și a menționaț importanța unor astfel de inițiative de caritate.

La întâlnire au fost prezenți și Arhim. Siluan (Șalaru) Președintele Departamentului Mănăstiri și Viață Monahală și Prot. mitr. Manole Brihuneț Președintele Departamentului Arhitectură și Pictură Bisericească.

Serviciul de presă al Mitropoliei

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *