Hirotonia în treapta de Episcop a Arhim. Siluan (Șalari) va avea loc vineri, 4 noiembrie

Vineri, 4 noiembrie, în ziua prăznuirii Icoanei Maicii Domnului de „Kazan”, va avea loc hirotonia în treapta de Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove a Preacuviosului Părinte Arhimandrit Siluan (Șalari), Starețul Sfintei Mănăstiri Curchi.

La eveniment vor participa toți Arhiereii Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, în frunte cu ÎPS Mitropolit Vladimir. Slujba va fi transmisă în direct la Postul TV „Soyuz”.

Duminică, 6 noiembrie, ora 9.00,  Arhimandritul Siluan va săvârși alături de Înaltpreasfințitul Vladimir prima slujbă în calitate de Episcop vicar, la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.

Fie ca Bunul Dumnezeu sa trimită harul Duhului Sfânt asupra acestui nou ierarh al Bisericii noastre Dreptmăritoare! VREDNIC ESTE!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *