„Golgota Bisericii” – „Împărăția Mea nu-i din lumea aceasta.” (Ioan 18.36)”

„Biserica merge asmenea lui Hristos spre Golgota Sa, spre patimi, însă oamenii nu pot împărți locurile de cinste, certându-se cui i s-a dat cheile Împărăției și puterea de a lega și dezlega păcatele și întâietatea între Bisericii; celor din Roma, Ierusalim sau Constantinopol? Cine-s mai aproape de Dumnezeu, cei ce țin calendarul vechi sau cel îndreptat? Care limbă e mai „sfânta”, slavona sau greaca?

Tentația de a politiza Biserica nu-i caracteristică doar celor de la conducere, ci și celor din Biserică. Ioan și Iacob au cerut să stea unul dea dreapta și altul dea stânga în Împărăția lui Dumnezeu, iar fariseii și saducheii în genere Îl voiau doar un lider politic și mai mult nimic.

Însă Hristos le spune smerit:„Împărăția Mea nu-i din lumea aceasta.” (Ioan 18.36)

Arhim. Augustin (Zaborosciuc)

Fragment din „Golgota Bisericii”

Editura „Cu drag”

Chișinău 2014

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *