Gânduri de florii

An de an sărbătorim cu toții unul din principalele evenimente din viața Mântuitorului Hristos: Intrarea Domnului Iisus Hristos în Ierusalim. Este singurul moment din viata Sa pământească în care a acceptat să fie aclamat ca Impărat. Dar în miezul acestei sărbători nevrând descoprim tragicul acestor clipe. Hristos merge spre patimă iar doi dintre ucenici, ajutați de mama lor, caută să stea unul dea dreapta și altul dea stânga în Împărăția Lui. Lumea strigă: Osana! Fiul lui David, împăratul lui Israil, binecuvântat este cel ce vine în numele Domnului și tot ea peste trei zila va zice: Răstigneşte-L! Răstigneşte-L!

În aceste momente și noi putem sa-L întrebăm pe Hristos precum, după tradiție L-a întrebat Petru, întâlnindu-L la via Appia: Quo vadis, Domine? Și El nemijlocit ne va raspunde: Mă duc să mă răstignesc încă o dată pentru tine…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *