Episcopii-vicari au săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună la biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca

În ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, 19 decembrie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Vladimir, episcopii-vicari: Preasfințitul Ioan de Soroca, Preasfințitul Siluan de Orhei și Preasfințitul Filaret de Căpriana au săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună la biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca.

Din soborul slujitorilor au mai făcut parte: PC arhimandrit Nectarie (Gherman), starețul mănăstirii Horești și prorectorul Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, prot. Nicolae Craveț, protopop de Soroca și paroh al bisericii gazdă, arhimandritul Savatie (Cvasnîi), duhovnicul mănăstirii Șuri, prot. Alexandru Ilescu, chelar al catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca.

La slujba praznicală au participat credincioși soroceni și oaspeți veniți din alte localități.

După Liturghie, ierarhii au adresat mesaje de felicitare părintelui protopop Nicolae Craveț cu ocazia zilei onomastice.

De asemenea, au fost transmise gânduri de felicitare tuturor creștinilor veniți la sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae.

Sursa: mitropolia.md