Duminica a XVI-a după Rusalii celebrată la Mănăstirea Curchi

În Duminica a XVI-a după Rusalii, 26 septembrie/9 octombrie 2016, zi în care Biserica Ortodoxă prăznuiește și Adormirea Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, la Catedrala „Nașterea Maicii Domnului” de la Mănăstirea Curchi slujba Sfintei Liturghii a fost săvârșită de către soborul de preoți și diaconi ai mănăstirii în frunte cu Părintele Stareț, Arhim. Siluan Șalari, Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și Viață Monahală” și Protopop de Orhei.

La Sfânta Liturghie au luat parte și numeroși credincioși veniți din satele învecinate mănăstirii și din alte colțuri ale țării noastre.

La ieșirea din Catedrală PC Părinte Stareț Arhim. Siluan i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți și le-a mulțumit pentru prezența la slujbă îndemnându-i totodată să fie mai buni și mai întăriți în credință, în rugăciune și fapte bune.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *