În perioada 23 – 24 septembrie curent cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe din Moldova, în următoarea componență:

Episcopul IOAN de Soroca, Vicar mitropolitan, Arhimandritul SILUAN (Șalari), Starețul mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din Curchi și Președinte al Sectorului sinodal Mănăstiri și Viață Monahală și Arhimandritul NECTARIE (Herman), Starețul mănăstirii „Sf. Cneaz Vladimir” din Horești, participă la Conferința teologică internațională științifico-practică „Monahismul ortodox – de la origini spre actualitate”, lucrările căreia se desfășoară în incinta mănăstirii stavropighiale „Acoperămîntul Maicii Domnului” din orașul Moscova.

La acest for internațional sunt prezenți reprezentanți din Rusia, Ucraina, Belarus, Moldova, Grecia, Bulgaria, etc.

În cadrul întrunirii vor fi abordate și aspecte din istoria și actualitatea vieții monahale din Republica Moldova.