ANUNȚ! Sâmbătă 19 august 2017, va avea loc Slujba de înmormântare a Prot. Mitr. Mihail (Roșca)

Sâmbătă 19 august, începând cu ora 10.00 – Clopotele din curtea bisericii „Sf. Ier. Nicolae” din satul Neculăieuca, vor vesti momentul începerii slujbei de înmormântare a vrednicului de pomenire Prot. Mitr. Mihail (Roșca).

Înmormântarea părintelui va fi săvârșită  în sobor de preoți avându-l în frunte pe Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove.

PC Părinte va fi înmormântat în cimitirul Mănăstirii Hirova din localitate.

Cei care l-au cunoscut pe părintele Mihail, își pot lua rămas bun de la el în această seară (vineri 18 august) de la ora 18:00, la Biserica „Sf. Ier. Nicolae” s. Neculăieuca. Părintele se va bucura de toţi aceia care cu discreţie, vor veni şi vor aduce recunoştinţa lor în rugăciune către Dumnezeu pentru sufletul său.

După o viaţă închinată în întregime Domnului, Prot. Mitr. Mihail (Roșca)  a trecut la cele veşnice, în după amiaza zilei de 17 august 2017.

Veșnica lui pomenire din neam în neam!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *