Invitaţie la hramul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului”, Curchi

Iubiți frați și surori întru Hristos,

Marți, 21 septembrie 2021, de Praznicul Nașterii Maicii Domnului, Sfânta Mănăstire Curchi își va serba hramul. Slujba praznicală va fi oficiată de Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, IPS Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni și PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove și egumen al Sf. Mănăstiri Curchi.

Se obișnuiește ca în momentele de bucurie, cum ar fi sărbătorirea nașterii unui prunc, să i se ofere acestuia daruri, ca expresie și manifestare a bucuriei și a dragostei. Vă invităm pe toți acei care o iubesc pe Maica Domnului, dar și toți acei care sunteți atașați sufletește de Sfânta Mănăstire Curchi, să-i oferim Maicii Domnului darurile rugăciunii comune de ziua nașterii ei.

Programul liturgic va avea următorul program:

Ora 8.00 – Acatistul sărbătorii;

Ora 8.30 – ceasurile III și VI;

Ora 8.45 – întâmpinarea  ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove

Ora 9.00 – Slujba Sfintei Liturghii, urmată de Te-Deum-ul praznical.

Vă așteptăm cu multă dragoste de a Vă alătura în rugăciune și comuniune la acest frumos praznic!