Sfântul Voievod Ştefan cel Mare sărbătorit la Mănăstirea „Sfintele Mironosițe Marta și Maria”, Hagimus

„… Apărător neînfricat al credinţei şi patriei străbune, mare. ctitor de locaşuri sfinte, Ştefane voievod, roagă pe Hristos Dumnezeu să ne izbăvească din nevoi şi din necazuri“.

Luni, 15 iulie 2024, în ziua pomenirii Sfântului Voievod Ștefan cel Mare, cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, ÎPS Anatolie, arhiepiscop de Cahul și Comrat, PS Ioan, Episcop de Soroca și Drochia și Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, alături de un numeros sobor de slujitori au oficiat Sfânta Liturghie la Mănăstirea cu hramul „Sf. Mironosițe Marta și Maria”, Hagimus.

Slujba praznicală a fost oficiată în aer liber, lângă biserica cu hramul “Sf. Binecredincios Voievod Ștefan cel Mare”.

În multe ne-a fost și ne este exemplu Sfântul Voievod: în dragostea de neam și de pământul stră­bun, în fidelitatea și atașa­men­tul de Biserica noastră drept­măritoare, în neclintita credință cu care mergea în bătălii, nădăjduind a dobândi ajutorul lui Dumnezeu; în curajul cu care și-a apărat țara și neamul ce l-au odrăslit; în smerenia cu care întâmpina victoria sau înfrângerea, dar peste toate, în râvna pentru Hristos și Evanghelia Sa. Și nu doar în aceste aspecte sfântul voievod s-a făcut tuturor sfântă pilduire, ci și în multe altele asemenea.

După fiecare bătălie, marele voievod se întoarce cu fața către Dumnezeu și cu elan ctitoricesc mai lasă o urmă a mulțumirii către divinitate pentru binefacerile primite: „Deaca se întoarse Ștefan vodă de la acel război cu noroc ce izbândi pre acei tătari, spre lauda aceia, mulțămind lui Dumnezeu, au sfințit mănăstirea Putna, carea era zidită de dânsul, septevrie 3 zile, întru lauda a Preacuratei Ficioarii Mariei, Maicii Domnului nostru Iisus Hristos. La care sfințenie multă adunare de călugări au fostu…” Acest lucru îl învăţăm de la Sfântul Voievod Ştefan cel Mare: să păstrăm credinţa în Dumnezeu și valorile neamului.

Sărbătoarea a fost înfrumusețată de un concert duhovnicesc închinat Sfântului Voievod Ștefan cel Mare.

Sfântul Ștefan să ne fie model de curaj și de rugăciune!