Mesajul de felicitare al PS Siluan, Episcop de Orhei, adresat PS Petru, Episcop de Ungheni şi Nisporeni cu prilejul sărbătoririi ocrotitorilor spirituali

Preasfințite Episcop Petru, iubite confrate în Hristos,

Cu prilejul sărbătoririi Sfinților Apostoli Petru și Pavel, am deosebita bucurie și dragoste de a Vă adresa sincere felicitări dimpreună cu alese urări de ani lungi de viață, dorindu -Vă să aveţi parte de izbânzi duhovniceşti în truda bineplăcută de slujire episcopală şi mult ajutor de la Dumnezeu în lucrarea pastoral-misionară pe care o împliniţi.

Cu multă jertfire și zel misionar – reușiți să realizați în Eparhia de Ungheni și Nisporeni pe care o păstoriți, o bogată activitate pastoral-liturgică şi social-misionară, slujind „cu timp şi fără timp” Bisericii lui Hristos și bine-credinciosului ei popor.

Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel – învăţători ai credinţei şi rugători pentru viaţă, să asculte smerita noastră rugăciune în această zi binecuvântată și să mijlocească pentru Preasfinția Voastră către Bunul Dumnezeu ca să Vă împărtășească desăvârșit harul Său cel sfințitor.

Asigurându – Vă de aleasa noastră prețuire, în zi de sărbătoare, ne rugăm Bunului Dumnezeu să Vă întărească duhovnicește și trupește în realizarea activităților pastorale și misionare pe care le desfășurați spre mântuirea sufletească a credincioșilor și mărturisirea credinței ortodoxe.

Întru mulți și binecuvântați ani Preasfinția Voastră!

Cu frățească dragoste în Hristos-Domnul,

SILUAN,
Episcop de Orhei,
Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *