Mesajul de felicitare al PS Siluan, Episcop de Orhei, adresat PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, cu prilejul celebrării a 15 ani de arhierie

Preasfinția Voastră,

Cu prilejul celei de-a 15-a aniversări de la hirotonia arhierească a Preasfinţiei Voastre, am deosebita bucurie și dragoste de a Vă adresa sincere felicitări dimpreună cu alese urări de ani lungi de viață, dorindu -Vă să aveţi parte de izbânzi duhovniceşti în truda bineplăcută de slujire episcopală şi mult ajutor de la Dumnezeu în lucrarea pastoral-misionară pe care o împliniţi.

Cu multă jertfire și zel misionar – reușiți să realizați în Eparhia de Ungheni și Nisporeni pe care o păstoriți, o bogată activitate pastoral-liturgică şi social-misionară, slujind „cu timp şi fără timp” Bisericii lui Hristos și bine-credinciosului ei popor.

Pentru mijlocirea Stăpânei noastre din Ceruri să vă dăruiască Domnul posibilitatea să continuați în puterea sufletească și trupească slujirea arhipăstorească rodnică, păstrându-vă în bună sănătate pentru mulți ani.

 

Întru mulţi și fericiți ani, Preasfinţia Voastră!

 

Cu dragostea frățească în Hristos Domnul,  

† SILUAN

Episcop de Orhei,

Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove,

Egumen al Sfintei Mănăstiri Curchi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *