Episcopii PS Siluan al Orheiului și PS Filaret de Căpriana au săvârșit Slujba Prohodului pentru nou adormita Tatiana, mama protodiaconului Oleg Pascal

În dimineața zilei de miercuri, 16 octombrie 2024, la Biserica „Sfântul Vasile cel Mare” din m. Chișinău, a fost petrecută în ultimul drum pământesc, nou adormita, Tatiana Pascal, mama protodiaconului Oleg Pascal.

Sfânta Liturghie și slujba prohodului a fost oficiată cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, de către PS Siluan, Episcop de Orhei și PS Filaret, Episcop de Căpriana, Prot. Mitr. Mitr. Vadim Cheibaş, secretar mitropolitan, alături de un sobor de slujitori.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Siluan, Episcop de Orhei, a adresat celor prezenți un cuvânt de mângâiere, menționând că mereu sunt grele clipele de despărțire de oamenii care ne sunt dragi, în special când este vorba de părinții noștri. Speranța noastră este Dumnezeu, întru care nu există moarte, ci doar Înviere.

În continuare, Prot. Mitr. Vadim Cheibaș a dat citire mesajului de condoleanțe al ÎPS Vladimir, în care se menționează: „Am primit cu tristețe vestea plecării în lumea veșniciei a nou-adormitei Tatiana, mama protodiaconului Oleg Pascal. În aceste clipe grele, suntem alături de familia îndurerată, de toate rudele și de toți cei care au cunoscut-o și au prețuit-o pe adormită. Ne rugăm lui Dumnezeu să odihnească sufletul ei în Împărăția Sa, împreună cu drepții, iar pe toți cei îndoliați să-i întărească întru nădejdea Învierii celei de obște și a iubirii milostive a Domnului nostru Iisus Hristos, Cel răstignit și înviat din morți.””

Cântările şi rugăciunile prin care Biserica a petrecut-o astăzi pe nou adormita Tatianaa spre locul de odihnă rânduit până la învierea cea de obşte, exprimă nu doar speranţa şi mângâierea dreptei răsplătiri, ci şi bucuria de-a vedea lumina Mântuitorului nostru Iisus Hristos Cel răstignit şi înviat.

Să ne rugăm Domnului Iisus Hristos, Cel înviat din morţi, să odihnească sufletul roabei Sale Tatiana în lumina, pacea şi iubirea Preasfintei Treimi.