Soborul Sf. Prooroc Ioan, Înaintemergătorul și Botezătorul Domnului sărbătorit în rugăciune la Mănăstirea Curchi

A doua zi după Sfânta şi dumnezeiasca Arătare — Botezul Domnului, Biserica a rânduit încă de la început a se prăznui soborul cinstitului şi slăvitului prooroc Ioan, Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului, căci se cădea a cinsti cu praznic pe cel ce a slujit la taina Botezului dumnezeiesc. Cu acest prilej, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Curchi.

În sinaxarul Mineiului s-a păstrat obiceiul ca a doua zi după Botezul Domnului să se facă pomenirea vieţii şi activităţii Sfântului Ioan Botezătorul. Sărbătoarea Soborului Sf. Ioan, reprezintă un preafrumos ecou liturgic al Praznicului Bobotezei, dar ne aminteşte totodată, atât de credincioşia lui Ioan faţă de Mântuitorul Iisus Hristos, cât şi de admiraţia Mântuitorului pentru Sfântul Său Botezător. A fost un exemplu pentru primii asceți ai creștinismului și pentru monahism. Ioan Botezătorul este Înaintemergătorul Domnului, cel care a pregătit calea și mulțimile pentru primirea lui Mesia, Iisus Hristos. Mesajul principal pe care îl transmitea Ioan era „Pocăiți-vă, că s-a apropiat împărăția cerurilor!”. Cei care renunțau la păcate erau botezați în Iordan.

Sfântul Ioan Botezătorul reprezintă — modelul de priveghere, de rugăciune, de pocăință și de trezvie duhovnicească, de trezire a sufletului din moartea păcatului și de ascultare a cuvântului lui Dumnezeu. Este proorocul care închide cartea Vechiului Testament şi o deschide pe cea a Noului Testament. Atât de frumos ne spune, Înalt Prea Sfinţitul Antonie Plămădeală despre Sf. Ioan: nu el umbla după popor, ci poporul venea la el, acolo unde se retrăsese în pustie, pe malul Iordanului.

Să învăţăm de la Sfântul Ioan Botezătorul, să mergem pe calea care duce la mărire, pe calea smereniei, pe calea pocăinţei, pe calea iertării şi pe calea împlinirii a tot ceea ce este bine. Așadar se cuvine să cinstim cu laude astăzi glasul celui ce striga în pustie, cum spune Sfântul Prooroc Isaia. Să lăudăm pe cel mai mare postitor și rugător dintre oameni, pe proorocul cel minunat, pe Înaintemergătorul lui Hristos, care L-a mărturisit oamenilor.

Răspunsurile la strană au fost oferite de membrii corului Mănăstirii Curchi.