Slujire arhierească în Duminica după Botezul Domnului la Curchi

În Duminica după Botezul Domnului Iisus Hristos, PS Părinte Siluan, Episcop de Orhei și Vicar mitropolitan a fost prezent în mijlocul obștii monahale de la Curchi. Episcopul a oficiat Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Ierarh Nicolae”.

Alături de ierarh, la slujba de duminică, a slujit un sobor de preoţişi diaconi, slujitori ai așezământului monahal.

În cadrul cuvântului de învăţătură, ierarhul a tâlcuit Evanghelia duminicii, în care ne este prezentat începutul propovăduirii Domnului şi i-a îndemnat pe credincioşi ca noul an în care au intrat să fie o nouă etapă din urcuşul spiritual al fiecăruia.
Răspunsurile liturgice la slujbă au fost date de către Corul arhieresc al Mănăstirii Curchi, condus de Dl Dumitru Buga.