Slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul la Mănăstirea Curchi

În prima săptămână din Postul Mare, în Biserica Ortodoxă este oficiată slujba Canonului celui Mare al Sfântului Andrei Criteanul, numit și „Canonul lacrimilor”.

Astfel, în seara primei zile din post, într-o atmosferă de evlavie deosebită, Prea Sfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan și Stareț al Sfintei Mănăstiri Curchia oficiat prima parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul în cadrul Pavecerniței Mari.

Alături de chiriarhul Orheiului s-au rugat și viețuitorii mănăstirii, dar și credincioșii prezenți la această slujbă specifică Postului Mare, care ne îndeamnă la pocăință și smerenie.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul arhieresc al Mănăstirii Curchi, condus de dl Dumitru Buga.

Canonul cel Mare – un vast poem remarcabil prin profunzimea evlaviei și a pocăinței – reprezintă opera principală a Sfântului Andrei Criteanul, orator și poet din secolul al șaptelea.