Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, prăznuit la Mănăstirea Curchi

În ziua cinstirii Sfântului Ierarh Vasile cel Mare și a Praznicului domnesc al Tăierii împrejur cea după Trup a Domnului nostru Iisus Hristos, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan și Egumen al Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului”, a oficiat duminică, 1/14 ianuarie 2018, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Părintelui nostru Ierarh Vasile cel Mare, la Mănăstirea Curchi.

Având binecuvântarea ierarhului, la sfârșitul slujbei, Pr. Arhim. Iov (Cristea) a rostit un cuvânt de învățătură în care a prezentat semnificaţiile duhovniceşti ale praznicului Tăierii împrejur a Domnului, şi totodată, a evidenţiat personalitatea deosebită a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, care este unul dintre cei mai de seamă sfinţi ai Bisericii din secolul al IV-lea, ce s-a arătat un vrednic model de vieţuire şi slujire aleasă a lui Dumnezeu pentru toţi creştinii.

La final, PS Siluan, Episcop de Orhei, i-a binecuvântat pe toți cei prezenți la Sfânta Liturghie și i-a îndemnat să urmeze Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, vrednic slujitor şi bun păstor al Bisericii lui Hristos.

De asemenea, Preasfinția Sa a dăruit cadouri copilașilor prezenți și i-a semănat pe toți cu grâu și dulciuri, dorindu-le tuturor un an nou fructuos și cu belșug în toate.

Serviciul de Presă al Vicariatului de Orhei