Sfânta Liturghie din duminica a IX-a după Rusalii la Mănăstirea Curchi

În duminica a IX-a după Cincizecime, Prea Cuviosul Părinte Arhim. Siluan (Șalari), Starețul Sfintei Mănăstiri Curchi, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica centrală a mănăstirii cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”.

Sfânta Liturghie de astăzi a reprezentat atât pentru obștea mănăstirii, cât și pentru numeroșii credincioși prezenți, un nou prilej de neîntrerupt, neîncetat și mereu reînnoit urcuș duhovnicesc spre Împărăția veșnicei Iubiri.

După citirea pericopei evanghelice, Părintele Stareț a rostit din amvonul catedralei un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre păcatul necredinței, îndemnând enoriașii să cerceteze cu acrivie cele despre puțina credință care răcește dorința pentru virtute și o pierde cu ușurință în volbura păcatelor.

Serviciul divin a culminat cu actul împărtășirii slujitorilor și a credincioșilor cu Trupul și Sângele Mântuitorului.