Prăznuirea „Intrării Domnului în Ierusalim” la Mănăstirea Curchi

Intrarea Domnului în Ierusalim, cunoscută și sub numele de Duminica Floriilor sau Duminica Stâlpărilor este unul din Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe, care este celebrat în Duminica dinaintea Paștilor.

Cu câteva zile înainte de răstignirea Sa, Domnul Iisus Hristos a fost primit de mulțimile care Îl slăveau și Îl cinsteau, la intrarea Sa în Ierusalim, călare pe un mânz de asină, ca pe Mesia și Împăratul lui Israel. Mulțimile, în semn de bucurie, aruncau înaintea Lui frunze de palmier sau de smochin (finic), simbolul biruinței.

Intrarea lui Iisus în Ierusalim este singurul moment din viața Sa pământească în care a acceptat să fie aclamat ca Împărat, deși nu purta nici hlamidă împărătească de purpură, nici coroană de aur pe cap, și nu avea nici pază de oști pământești, cum spune părintele Ilie Cleopa, în vol. „Predici la Praznice Împărătești”.

De praznicul „Intrării Domnului în Ierusalim” — Mănăstirea Curchi s-a arătat a fi neîncăpătoare pentru mulțime de credincioşi veniţi la slujba praznicală, săvârşită de Preasfințitul SILUAN Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove.

În cadrul Sfintei Liturghii numeroşi credincioşi au primit împărtăşirea cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul a subliniat importanța Sărbătorii, accentuând că urmează o săptămână, în care s-au întâmplat evenimente covârșitoare din viața pământească a Mântuitorului Hristos.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, Arhierul – Vicar i-a felicitat pe credincioși cu măreața sărbătoare cât și pe cei  care s-a învrednicit de primirea Cinstitului Trup și de Viață Făcătorului Sânge al Mântuitorului Hristos.