PC Părinte Arhimandrit Siluan (Șalari) a participat la ședința ordinară a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

Astăzi, la reședința mitropolitană, sub președinția ÎPS Mitropolit Vladimir s-a desfășurat ședința ordinară a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La întrunire au participat toți arhiereii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, după cum urmează:

ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari; PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat; PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni; PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești; PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni; PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove.

În cadrul ședinței au fost abordate mai multe subiecte ce țin de viața bisericească, adoptându-se o serie de hotărâri publicate pe www.mitropolia.md

PC Părinte Arhimandrit Siluan (Șalari) Stareț al Mănăstirii Curchi, Preşedinte al Departamentului Mitropolitan Mănăstiri şi Viaţă Monahală, Protopop de Orhei, a venit cu un raport de activitate semestrială a Sectorului Mănăstiri și viață monahală.