Mesajul de felicitare al PS Siluan, Episcop de Orhei, adresat PS Ioan, Episcop de Soroca, cu ocazia prilejul prăznuirii ocrotitorului ceresc

 Preasfinția Voastră,

În ziua prăznuirii Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, Vă transmit cu multă bucurie urări de sănătate deplină, alese bucurii sfinte și mult spor și ajutor de la Mântuitorul Iisus Hristos, Marele Arhiereu și Păstorul cel Bun, în slujirea episcopală la care ați fost chemat.

Hristos Domnul, Dăruitorul Cel sfânt al vieţii şi al tuturor bunătăților cerești și pământești, să Vă dăruiască în continuare aceeaşi râvnă plină de evlavie pentru Sfânta Taină a arhieriei, iar Harul Duhului Sfânt să se reverse totdeauna cu îmbelşugare asupra Preasfinţiei Voastre, ca sprijin și ajutor în viaţă şi în vasta lucrare pastoral-misionară.

Totodată, îl rugăm pe Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, să Vă ocrotească de toți potrivnicii în lucrarea jertfelnică pe care o faceți cu dragoste părintească, spre slava lui Dumnezeu și spre mântuirea poporului nostru bine-credincios.

Întru mulţi și fericiți ani, Preasfinţia Voastră!

 

Cu dragostea frățească în Hristos Domnul,  

 SILUAN,

Episcop de Orhei,

Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove,

Egumen al Sfintei Mănăstiri Curchi

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *