Mesajul de felicitare al PS Siluan, Episcop de Orhei, adresat cu prilejul celebrării zilei Femeilor Creștine (Mironosițe) în Duminica a III-a după Învierea Domnului

„Femeile creştine, candelele credinţei, sufletul familiei…”

În Duminica a treia după Paști marcăm ziua femeilor creştine, care pe bună dreptate sunt urmaşele femeilor mironosiţe, fiicele Învierii, roabele Domnului, candelele credinţei, sufletul familiei.

Din totdeauna femeile creştine, au fost primele la biserică, la rugăciune, la post, la lucru, la milostenie, la citirea cărţilor bune, la îngrijirea bolnavilor, la toate. Ele au menținut căldura duhovnicească a credinţei, a dragostei, a răbdării şi a împăcării, în biserică, în familie, în societate.

Ne aplecăm până la pământ și Vă mulțumim pentru că păstrați viu „focul din vatra neamului și aprinsă flacăra credinței strămoșești”, totodată, dorindu-Vă să rămâneți aceleaşi păstrătoare de credinţă cum s-au dovedit a fi femeile creștine de la începutul creştinismului.

Hristos a înviat! La mulți ani binecuvântați!

Cu arhierești binecuvântări și profundă recunoștință,

Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove,

Egumen al Sf. Mănăstiri Curchi