Mesajul de felicitare al Părintelui Arhimandrit Siluan (Șalari) adresat Preacuviosului Părinte Arhimandrit Paisie (Cecan), Starețul Mănăstirii Noul Neamț cu prilejul celebrării celor 50 de ani de la naștere

Preacuvioase Părinte Stareț Paisie,

Cunoscându-Vă drept un om cu o inimă sensibilă care suferă și se roagă pentru nedreptățile lumii acesteia, cu prilejul aniversării a cincizeci de ani de viață pământească, Permiteți-mi să Vă adresez cele mai calde urări de sănătate, pace lăuntrică și multe bucurii duhovnicești.

Harul Domnului nostru Iisus Hristos să Vă de-a putere să petreceți întreaga viață monahală cu destoinicie, făcându-Vă un vas ales al Sfântului Duh, și să Vă înzestreze cu înțelepciunea cea de sus, despre care frumos spune Apostolul Iacob că „este mai întâi curată, apoi paşnică, îngăduitoare, ascultătoare, plină de milă şi de roade bune, nepărtinitoare, nefăţarnică” (Iacob 3,17).

Vă doresc să rămâneți și în continuare un ostaș fidel al lui Hristos, miluind pe fiecare cu rugăciunea Cuvioșiei Voastre.

Spor în viață, în credință și în creșterea duhovnicească, Dumnezeu să Vă dăruiască!

Cu deosebită dragoste și aleasă prețuire vă spun cu bucurie,

La mulți ani!

Arhim. SILUAN (Șalari),