Mesaj de felicitare al PC Arhimandit Siluan (Șalari), Starețul Sfintei Mănăstiri Curchi, adresat ÎPS Mitropolit Vladimir, cu prilejul zilei de naștere

Înalt Prea Sfinția Voastră,

Cu prilejul acestei frumoase aniversări, Vă adresăm sincerele și alesele noastre urări de bine.

Bunul Dumnezeu, înzestrându-Vă cu cele mai alese valori spirituale, V-a ales să fiți la cârma Bisericii Ortodoxe din Moldova în vremuri de restriște și încercare pentru poporul nostru.

Înalt Prea Sfinția Voastră, prin faptele nobile săvârșite cu multă înțelepciune și îngăduință, ați reușit să deveniți un Apostol al zilelor noastre.

În această zi binecuvântată, îl rugăm pe Milostivul Dumnezeu să Vă întărească în dragostea Sa și să Vă dăruiască viață lungă, multe bucurii duhovnicești și putere de a păstori și mai departe, tot cu aceeași dăruire pe care o purtați pentru toți preoții și binecredincioșii creștini din țara noastră.

Întru mulți și binecuvântați ani,  Înalt Prea Sfințite Stăpâne!

Cu fiască ascultare,
Arhimandrit SILUAN (Șalari),