Mеsаjul dе fеliсitаrе аl PS Siluan, Episcopul Orheiului, аdrеsаt PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, сu prilеjul celebrării zilei onomastice

Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan și Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și viață monahală”, a adresat Preasfințitului Nicodim de Edineț și Briceni, un mesaj de felicitare cu prilejul celebrării zilei onomastice:

 

Preasfinția Voastră,

Cu prilejul sărbătoririi ocrotitorului și mijlocitorului ceresc – Sfântul și Dreptul Nicodim, ucenicul de taină al Mântuitorului, permiteți-mi să Vă adresez împreună cu slujitorii Vicariatului de Orhei, cele mai calde urări de sănătate, fericire, mântuire sufletească, har și putere de la Dumnezeu în înalta slujire arhierească.

Cu acest minunat prilej de sărbătoare, Vă dorim să urmați credinței și curajului mărturisirii dumnezeirii lui Hristos de către Sfântul Nicodim, cel care L-a cinstit pe Domnul Hristos în împrejurări și timpuri deloc ușoare creștinismului nostru. Chiar dacă contemporanii săi L-au condamnat și L-au răstignit pe Domnul, Dreptul Nicodim a fost unul dintre puținii cinstitori și mărturisitori curajoși ai Mântuitorului nostru Iisus Hristos, înmormântând cu cinste Trupul Său.

Blândul și Dreptul ucenic de taină și prieten al lui Hristos din Arimateea să asculte smerita noastră rugăciune și să mijlocească pentru Preasfinția Voastră către Bunul Dumnezeu, împărtășindu-Vă harul Său cel sfințitor, întărire în slujirea arhierească și spre cunoașterea celor înalte!

Cu frățească dragoste în Hristos Domnul Vă spun cu bucurie,

La mulți ani! Hristos a înviat!

 

SILUAN,
Episcop de Orhei,
Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove,

Egumen al Sfintei Mănăstiri Curchi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *