Liturghie arhierească la Mănăstirea Curchi

Duminică 13 noiembrie, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Siluan Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, fiind în frunte la un sobor de preoți și diaconi, ai sfintei mănăstiri.

Fortăreața duhovnicească din codrii Orheiului, și-a deschis larg porțile pentru nenumărații credincioși, veniți pentru a participa la Sfânta Liturghie.

Mulţi dintre credincioşii prezenţi la slujbă s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele lui Hristos.

În tradiţionalul cuvânt rostit la sfârşitul serviciului divin, Episcopul Vicar a subliniat semnificaţiile duhovniceşti ale pericopei evanghelice, care a relatat vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor de către Mântuitorul Iisus Hristos.

„Mântuitorul nostru Iisus Hristos, ne cheamă să ne curățim de poverile păcatului”, îndemnându-i pe credincioși, să pună cele duhovnicești mai presus de orice, spre a dobândi Împărăția lui Dumnezeu.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Arhieresc „Flacăra” al Mănăstirii Curchi, dirijat de Dl. Dumitru Buga.