Liturghie arhierească în Duminica Învierii fiicei lui Iair, la Mănăstirea Curchi

În a XXIV-a duminică după Rusalii, Preasfinţitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la mănăstirea Curchi.

Tâlcuirea Evangheliei din Duminica a 24-a după Rusalii, Luca 8, 41-56, ne relatează despre — Vindecarea femeii cu scurgerea de sânge şi vindecarea fiicei lui Iair. Evanghelia de astăzi, este o Evanghelie a speranței, a vindecării și a învierii omului prin iubirea milostivă a lui Dumnezeu.

Minunea pe care o prezintă Evanghelia Duminicii a 24-a după Rusalii, sunt prefigurări ale Învierii Mântuitorului Iisus Hristos. Prin aceste minuni, Mântuitorul Hristos — arată că omul a fost creat nu pentru a sta în mormânt, ci pentru a trăi veşnic în iubirea Preasfintei Treimi.

Toate minunile pe care le-a săvârşit Iisus sunt pentru întărirea credinţei celor care trăiesc cu nădejdea în Hristos şi să aibă viaţă veşnică.

Învierea fiicei lui Iair de către Domnul Hristos ne explică o neliniştitoarea problemă a vieţii şi a morţii, arătând că viaţa depăşeşte puterea morţii şi că omul este creat şi se naşte pentru ca trăind viaţa pământească, să dobândească bucuria veşnică, bucuria pe care „ochiul nu a văzut-o şi la inima omului nu s-a suit” (I Corinteni 3, 9).

Răspunsurile liturgice au fost date de corul mănăstirii Curchi, condus de dl Dumitru Buga.