De la moarte la viață – Biserica “Tuturor Sfinților” din incinta cimitirului mănăstirii

Biserica “Tuturor Sfinților” din incinta cimitirului mănăstirii Curchi a fost târnosită în anul 1909.

În perioada sovietică mănastirea a fost devastată după care devine spital de psihiatrie. Străvechiul cimitir este nivelat cu buldozerul, iar crucile distruse…

În anul 1999, conducerea mănăstirii a fost încredinţată părintelui Arhimandrit Siluan (Şalari), actualul stareţ al Mănăstirii Curchi şi Exarh al Mănăstirilor din Republica Moldova, la acel moment, în biserica „Tuturor Sfinţilor”, din cimitirul mănăstirii, era amenajată o morgă, de pe timpul când aici se afla spitalul psihiatric, iar în interiorul bisericii încă se mai găseau cadavre umane.

Biserica a fost restaurată între anii 2007-2008 cu sprijinul SA Moldpresa. Pictura – realizată în perioada 2013-2014, stil neobizantin de către pictorul Constantin Lungu cu suportul familiei Victor și Galina Cepoi.