Biserica Sf. Mare Mucenic Dimitrie — un exemplu foarte reuşit a stilului neobizantin

Clădirea bisericii de iarnă cu hramul Sf. Mare Mucenic Dimitrie, construită în 1844, este un exemplu foarte reuşit a stilului neobizantin.

Primul serviciu divin de la redeschiderea mănăstirii, a fost ţinut de ÎPS Mitropolit Vladimir încă în anul 1993. Când preoţii stropeau biserica cu aghiazmă, din peretele văruit cu grijă, s-a desprins o bucată de tencuială, deschizând o frescă cu chipul Sfântului Dimitrie, în înălţimea adevărată care a fost pictată în urmă cu  două secole păstrându-se într-o stare  foarte bună.

În vremurile vitrege, s-a încercat de mai multe ori distrugerea picturei murale cu înfăţişarea sfântului Dimitrie de la mănăstirea Curchi, totuşi ea reapărea din nou şi din nou.

Abia între anii 2006-2007, biserica Sf. Dimitrie a fost restaurată capital cu sprijinul membrilor clubului oamenilor de afaceri «TIMPUL» , iar în 2008 a început a-i fi aplicată pictura,  ctitorită de domnul Anatol și Dumitraș Stati.

Mobilierul bisericesc și podoabele fiind jertfite sfântului lăcaș de către dl Marian Lupu.