A doua zi de Nașterea Domnului PC Părinte Stareț Siluan (Șalari) a coliturghisit alături de soborul de Arhierei al BOM

În a doua zi după Naşterea Domnului, arhiereii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei se adună la o rugăciune comună în Catedrala Mitropolitană.

Creştinii de dreaptă Credință o cinstesc pe Maica Domnului, vasul ales, prin care a venit Mântuitorul Hristos în lume.

În ziua de astăzi prăznuim «Soborul Maicii Domnului.» Cuvânt bisericesc, «sobor» însemnează «adunare de oameni» şi în împrejurarea de acum el vrea să spună două lucruri: întâi, cuvântul acesta este o chemare către cei credincioşi, să ne adunăm astăzi, în cinstea Maicii Domnului, aici pe pământ; dar, pe de altă parte, cuvântul «sobor» ne aduce aminte că Maica Domnului se află preaslăvită, fără de asemănare, în mijlocul tuturor Sfinţilor fericiţi din ceruri şi că, aşa fiind, adunarea noastră de astazi, de pe pământ este, de fapt, o împreună-prăznuire a noastră cu cetele tuturor Sfinţilor şi Îngerilor din ceruri. Adunarea cea cerească, adică, se uneşte, astăzi, cu adunarea noastră pământească, la cinstirea Maicii Domnului.

Şi, este drept să fie aşa, după ce am prăznuit ieri Taina în care Maica Domnului este aceea care uneşte pe veci toată omenirea cu Dumnezeu, născând ca mamă pe Domnul Hristos, adică pe Dumnezeu cel întrupat şi ascuns într-un prunc de om.

După Liturghie, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Sava de Tiraspol și Dubăsari a adresat Mitropolitului un cuvânt din partea Episcopilor Mitorpoliei Moldovei, urându-i viață lungă, lipsită de primejdii și ispite, precum și statornicie întru buna ocârmurirea Bisericii Ortodoxe din țara noastră.

Vlădica Vladimir a a avut parte de alese felicitări și din partea secretarului mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, care a vorbit din partea slujitorilor Catedralei mitropolitane, mulțumind Arhipăstorului pentru grija Sa părintească și pentru dragostea pe care o are față de cler și popor.

La final, corul de copii al Catedralei a prezentat Mitropolitului și Arhiereilor prezenți un buchet de colinde și cântări de Nașterea Domnului.